You are currently viewing Co jest ważne w rehabilitacji po endoprotezie?

Co jest ważne w rehabilitacji po endoprotezie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę w zawodzie fizjoterapeuty. Jest to związane między innymi z nowymi rozwiązaniami prawnymi, które spowodowały, że zawód ten jest samodzielnym zawodem medycznym. Dzięki temu fizjoterapeuci mogą samodzielnie badać swoich pacjentów i stawiać diagnozy. Powoduje to także, że mogą oni specjalizować się w różnych gałęziach medycyny, z czego wiele osób chętnie korzysta i zajmuje się wąską grupą pacjentów.

Prowadzenie rehabilitacji po endoprotezie

rehabilitacja po endoprotezieMimo, że fizjoterapeuci mają możliwość zrobienia specjalizacji w jednej z dziedzin medycyny, to nie wszyscy z tego korzystają. Niektórzy decydują się pracować ze wszystkimi pacjentami, część jest do tego zmuszona poprzez charakter swojej pracy. W takiej sytuacji warto zdawać sobie sprawę na jakie rzeczy zwracać uwagę przy najczęściej prowadzonych pacjentach. Jedną z takich częstych sytuacji jest rehabilitacja po endoprotezie. Wszyscy pacjenci, którzy zostali poddani takiemu zabiegowi otrzymują skierowanie na rehabilitację ambulatoryjną po wyjściu ze szpitala. Jeżeli więc trafi do nas taki pacjent, to musimy pamiętać aby dobrze poprowadzić jego terapię. Przede wszystkim musimy tak dostosować ćwiczenia, aby nie było w nich ruchów nadmiernego zgięcia, przywiedzenia oraz rotacji zewnętrznej w biodrze. To bowiem mogłoby powodować zwichnięcie protezy i konieczność ponownego wykonywania zabiegów. Musimy także nauczyć go w taki sposób wykonywać codzienne czynności, aby pomijać te ruchy. Dodatkowo musimy sprawdzić, czy dany pacjent ma prawidłowy stereotyp chodu oraz wprowadzić ewentualne poprawki. Dobrze jest także cały czas edukować pacjenta. Dzięki temu będzie on mógł kontynuować bezpieczne i korzystne dla niego ćwiczenia po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego.

Podsumowując, jeżeli przyjmujemy pacjentów z różnymi schorzeniami, to musimy dobrze znać schematy postępowania w najczęstszych przypadkach. Jednym z nich jest rehabilitacja po endoprotezie. Każdy fizjoterapeuta wielokrotnie spotyka się z takimi osobami, dlatego też dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, jakich ruchów nie powinni oni wykonywać oraz na co należy zwrócić największa uwagę w terapii. Dodatkowo dobrze jest edukować ich, aby mogli kontynuować ćwiczenia także po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego.