Przygotowanie truskawek na kolejny sezon

Przygotowanie truskawek na kolejny sezon

Sezon letni dobiegł końca, a nasza uprawa truskawek skończyła wydawać plony. Dlatego pora przygotować je na kolejny rok, a czynności takie zaczynają się już z nadchodzącą jesienią. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wapnowanie truskawek, o którym powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej przed rozpoczęciem naszej pracy. To wszystko po to, aby nasze sadzonki wytrzymały na naszym polu więcej niż przez kilka miesięcy.

Istota wapnowania truskawek

odpowiednie wapnowanie truskawekPo owocnych plonach w lecie należy przygotować nasze sadzonki na sezon jesienny i zimowy. Najważniejszą kwestią będzie odpowiednie wapnowanie truskawek. Warto również wspomnieć, iż najlepszą porą na wapnowanie nie jest wcale lato, a późna jesień. Dlaczego właśnie ten czas? To wszystko z powodu, iż rośliny zaczynają wchodzić w fazę uśpienia. Dodatkowo częstsze występowanie deszczu sprzyja szybszemu rozkładowi nawozów, co skutkuje lepszy wnikaniem w glebę. Nie można też zapomnieć o tym, iż przedłużający się okres bez przymrozków będzie sprzyjał przemianom chemicznym i mikrobiologicznym prowadzącym do neutralizacji odczynu gleby. Przy tym procesie niezbędny jest odpowiedni nawóz wapniowy i wielkość jego dawki. Taką decyzję najlepiej podjąć po przeprowadzeniu odczytów odczynu gleby. Niektórzy decydują się na wapnowanie bez odpowiednich testów, jednak to bardzo duże ryzyko. Obecnie na rynku bardzo popularne są kredy nawozowe, a także wapno wzbogacone kwasem humusowym. Czasami konieczne jest zwiększenie zawartości wapnia w ryzosferze bez podnoszenia odczynu gleby. Efekt taki można uzyskać wysiewając wapno siarczanowe. Pamiętajmy, iż najlepsze efekty osiągniemy dostosowując odpowiednią dawkę nawozu wapnowego do odczynów naszej gleby. W ten sposób będziemy pewni, iż w kolejnym roku nasza plantacje będzie mieć kolejny korzystny plon i będziemy zadowoleni z jego obfitości.

Wybór odpowiednie środka do wapnowania powinniśmy rozpocząć od przeprowadzenia testów naszej gleby. Dzięki temu będziemy mieć faktyczne odczyty odczynów naszej gleby, a plantacja truskawek otrzyma odpowiedni poziom nawożenia. Oczywiście, wapnowanie bez badań możemy wykonać, jednak nie będziemy mieć pewności czy daliśmy odpowiednią dawkę nawozu, czy nie. To może znacząco wpłynąć na nasza uprawę truskawek w przyszłym roku.