Kolce do sprintu

Kolce do sprintu

Buty to bezsprzecznie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego biegacza. Oczywiście inne potrzeb będzie miał biegacz dystansowy, inne biegacz przełajowy, a jeszcze inne sprinter. Oferta sklepów jest bardzo urozmaicona i w dzisiejszych czasach nie ma już problemu z dostępem do butów dedykowanych danemu rodzajowi biegu.

Kolce kluczem sukcesu sprintera

kolce sprinterskieDla biegaczy uprawiających ten sport amatorsko najważniejsza jest zazwyczaj wygoda i komfort użytkowania obuwia. Inne oczekiwania będą mieli biegacze zawodowi, dla których kluczowy jest wynik. takie osoby muszą dostosować buty do powierzchni, po której biegną. W tym elemencie pojawia się bardzo istotna różnica pomiędzy obuwiem biegowym na stadionie lekkoatletycznym i poza nim. Na stadionie najpopularniejszą nawierzchnią jest tartan ze swoim charakterystycznym pomarańczowym lub niebieskim kolorem. Biegi na stadionie wiążą się z koniecznością utrzymania dobrej przyczepności, co jest szczególnie ważne dla sprinterów, dla których kolce sprinterskie są wręcz obowiązkiem. Chodzi przede wszystkim o moment startu, podczas którego dobrze dobrane kolce zwiększają siłą odbicia, dzięki czemu biegacz szybciej osiągnie swoją maksymalną prędkość. Dziś nikt nie wyobraża sobie sprintera bez kolców na stopach, ponieważ jakiekolwiek poślizgnięcie na starcie oznaczałoby koniec jego marzeń o końcowym sukcesie, na który pracował przez cały okres przygotowawczy, a czasami całą swoją karierę.

Zawodowi lekkoatleci, w szczególności biegacze, muszą zwracać uwagę na obuwie, ponieważ w ich przypadku przyczepność musi pozostać na najwyższym poziomie. Przy obecnym rozwoju technologi sportowej i ciągłym przekraczaniu ludzkich możliwości dzięki nowinkom technicznym jakiekolwiek zaniedbanie w tej kwestii może przekreślić wielomiesięczne przygotowania.