You are currently viewing Inspiracja, która płynie z książek o sztuce

Inspiracja, która płynie z książek o sztuce

Sztuką współczesną określa się obecny okres w dziejach sztuki, a jej początek rozpoczął się w drugiej połowie XX wieku, po zakończeniu II wojny światowej. Pojęciem sztuka wyszczególniamy jej trzy rodzaje — ruchy artystyczne, manifesty i powtarzający się motyw. Artysta przestał być rzemieślnikiem dekoracji, a stał się interpretatorem świata, sztuka ma być oknem na świat, poglądy.

Książki o sztuce współczesnej, po jakie tytuły sięgnąć?

inspirujące książki o sztuce współczesnejSztuka ta łączy ze sobą wiele stylów, nie ogranicza się tylko do jednego, jest wymyśla i bywa kontrowersyjna. Jeśli chcemy się w nią zagłębić, dowiedzieć się czegoś więcej powinniśmy sięgnąć po inspirujące książki o sztuce współczesnej, które nieco przybliżą nam ten świat, pomogą go sobie lepiej zobrazować. W księgarniach czy bibliotekach z pewnością znajdziemy wiele książek o tej tematyce, a więc którą wybrać? Polecanym tytułem jest „Things We Do Together. The-Post Reader”, książka opowiada o sztuce, o życiu codziennym, ale również o kapitalizmie i zanikających wartościach, indywidualizmie. Głównymi bohaterkami są artystki, które tworzą własną wspólnotę. Warto również sięgnąć po „Projekty. Niezrealizowane historie sztuki”, w której znajdziemy informacje o sztuce, która nie miała okazji ujrzeć światła dnia, pokazać się światu. Wiele z nich jest bardzo inspirujących, zmuszają czytelnika do refleksji, wywołują chęć odwzorowania co poniektórych projektów. „Znaki na niebie i ziemi” jest to bardzo aktualny wybór, ponieważ opowiada o zamknięciu wszystkich w domach przez pandemię, anulowaniu wydarzeń kulturowych. Jest to zapis wystawy fotograficznej, która miała odbyć się w sposób tradycyjny, ale niestety nie było jej dane przez ograniczenia i obostrzenia. Takich tytułów jest o wiele więcej, a ranking popularności możemy znaleźć w internecie. Warto zasugerować się opinią czytelników.

Choć są to tematy, po które na co dzień jednak nie sięgamy, nie oszukujmy się, mogą być dość ciężkie, a decydując się na lekturę, chcemy się raczej odprężyć. Warto jest jednak od czasu do czasu wybrać taki tytuł, poszerzyć swoją wiedzę, dowiedzieć się czegoś nowego. Zapewne większości z tych lektur nie będziemy żałować, mogą nas zainspirować do działania, pobudzić w nas duszę artysty i pokazać świat z trochę innej strony.