Czym jest obejma ślimakowa?

Czym jest obejma ślimakowa?

Obejmy zaciskowe ślimakowe swoje zastosowanie odnajdują w wielu gałęziach przemysłu.  Można spotkać je w różnego typu instalacjach, czy to wodnych, powietrznych, czy też gazowych. Jej funkcja polega na okalaniu miejsc łączenia się dwóch rodzajów przewodników. Ze względu na ogromną wytrzymałość, jest ona  tak popularna w przemyśle. Jest ona odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na różnice temperatur, a także ciśnienia.

Budowa obejmy zaciskowej ślimakowej

obejma ślimakowaSiła nacisku obejmy ślimakowej zwykle regulowana jest przy pomocy śruby. Składa się ona z metalowej taśmy wyposażonej w asymetryczne uzębienia umieszczone w części opaskowej, a także asymetryczne zakończenia śruby. Po dopasowaniu stanowią one całkowitą szczelność połączonych elementów. Asymetryczny gwint śruby sprawia, że opaskę możemy przekręcić w kierunku zgodnym z działaniem momentu skręcającego. Wewnątrz samej śruby został wykonany rowek, aby zapewnić trwałe utrzymanie taśmy, nawet jeśli będzie działała na nie jakakolwiek siła.  Sama obejma ślimakowa wykonana jest ze stali, która wykazuje się doskonałymi parametrami pracy oraz właściwościami chroniącymi przed działaniem czynników atmosferycznych w postaci na przykład wilgoci, bądź też substancji chemicznych. Montaż tych elementów jest niezwykle prosty i szybki. Zwykle w tym celu wystarczy jedynie użycie śrubokrętu bądź klucza. Obejmy ślimakowe występują w wielu wariantach rozmiarowych. Różnią się jednak między sobą nie tylko zakresem średnic, ale również szerokością samej taśmy. Dzięki temu możemy wykorzystać ją w różnych sytuacjach, odpowiednio dopasowując rozmiar do elementów które ma łączyć ze sobą. Wytłoczenia wykonane na powierzchni sprawiają, że ani opaska, ani element ściskany nie przesuwa się nawet minimalnie. Warto jednak wiedzieć, że obejmy ślimakowe swoje zastosowanie powinny odnaleźć w połączeniach stałych. Nie są one dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy do czynienia ze zmiennymi siłami.

Wybierając obejmę zaciskową powinniśmy pamiętać, że powinna ona zostać dostosowana do zadań jakie będzie spełniać. Warto zatem podczas zakupów zapoznać się z charakterystyką obejm na które zwróciliśmy uwagę. Obejma ślimakowa swoje zastosowanie spełnia wszędzie tam, gdzie mamy styczność z wysoką jakością połączeń stałych.